Mit kell tenni áramütés esetén?

Áramütés esetén elektromos égés keletkezhet a bőrön akár minimális tünetek formájában, bőrtünetek nélkül, vagy akár mély szöveti károsodást is előidézhet. Áramütéskor nagyon fontos figyelni az elsősegélynyújtásra, melynek lépései röviden:

  1. Első és legfontosabb, hogy a szemtanú kiáltson segítségért, hívjon mentőt.
  2. A sérültet semmi esetre ne érintse meg, mivel előfordulhat, hogy az elektromos feszültségforrással még érintkezik.
  3. Ha van rá mód, kapcsolja ki az áramforrást, ellenkező esetben egy száraz, nem vezető anyagú tárggyal próbálja meg az áramforrást eltávolítani a sérültről.
  4. Ellenőrizze a légzést, mely ha nem észlelhető, kezdje meg az újraélesztést!
  5. A megégett részt fertőtlenítést követően steril kötszerrel fedje, esetleg egy tiszta ruhával.
  6. Tünetek hiányában is legalább 24 órán át intenzív osztályon szükséges a sérültet megfigyelni a szívritmuszavarok kezelése céljából.

Az áramütés okozta diagnózis felállításához a következőkre van szükség: áramütés tényének ismerete, az áramütésnek bemeneti vagy kimeneti jelének orvosi megállapítása, az érintett testrészen van-e áramrajzolat, melyből arra lehet következtetni, hogy az áramütés mely szerveket érinthette.
Az áramütést szenvedett betegeket sürgősségi osztályra veszik fel, teljesen kivizsgálják, EKG-t készítenek, vérét laborvizsgálatra küldik és legalább 24 órán keresztül megfigyelik.

Az áramütés tünetei különböző súlyosságúak lehetnek. Többek közt égés, belső szervek sérülése, szívritmuszavar, vagy akár halál. Jellemző tünetek: áramütés érzése, zsibbadás, bizsergés, égési sérülés, nyílt seb, ahol az ütés a testet éri, illetve ahol a föld felé távozik, izomgörcs, izom-összerándulás, görcsroham, légzészavar, szívritmuszavar, mellkasi fájdalom.

Hívjon mentőt (104 / 112) vagy forduljon orvoshoz, ha az áramütés után tünetek jelentkeznek, ha az eszméleténél lévő sérült tünetei nem javulnak, vagy ha a sérült eszméletét vesztette, légzése leállt.

Call Now Button